Jacht dla Ciebie

Morska przygoda w zasięgu ręki…

Ramka1
permalink Bałtyk
Ramka2
permalink Jezioro Drawskie
Ramka2
permalink Pogoda
Ramka2
permalink Wolna koja
Ramka3

CO NIECO O JEZIORZE DRAWSKIM

Stacks Image 337

Jezioro Drawskie

Powierzchnia Jeziora Drawskiego wynosi 1872 ha. Dla tych, którzy żeglowanie lubią łączyć z poznawaniem okolicy, jej historii i zabytków, lubią odbywać też piesze wycieczki do ciekawych miejsc, jest to wymarzone miejsce na wypoczynek i rozrywkę. To idealne miejsce na ten rodzaj wakacji. Jezioro leży w Drawskim Parku Krajobrazowym a nad jego brzegami leży miasto Czaplinek. Atrakcją też jest Stare Drawsko, usytuowane w przesmyku o szerokości 120 m. Jeśli ktoś lubi miód to trafił właśnie do słynnej krainy drahimskiego miodu. Jezioro ma pięknie rozbudowaną linią brzegową, której długość wynosi 76 km . Liczne zatoki, długie półwyspy i cyple oraz 14 wysp sprawiają, że możemy tam spędzić nawet i całe dwa tygodnie. Uroku jezioru dodają również brzegi, które na wielu odcinkach mają charakter klifów, o wysokości dochodzącej do 40 metrów ponad poziom lustra wody. W wielu miejscach brzegi są dostępne, o piaszczystym lub kamienistym dnie. Jak wiele tak i to jezioro powstało w wyniku działań lodowca.

Stacks Image 385

Ważniejsze Zabytki

Kościół pod wezwaniem Św. Trójcy to najstarsza budowla Czaplinka z przełomu XIV i XV wieku. W środku barokowy, drewniany, złocony ołtarz z XVIII wieku z klasycystyczną amboną z pierwszej połowy XIX w. Przy kościele możemy podziwiać drewnianą dzwonnicę kozłową z dzwonem odlanym w 1730 roku.

Stacks Image 425


Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego z 1830r z bardzo ciekawym wnętrzem i organami z 1862r.

Kompleks staromiejski, w którym przewodnik każe nam się dopatrywać średniowiecznych założeń urbanistycznych tj. rynku z siecią ulic dookoła. Zabudowa pochodzi z końca XVIII i początków XIX wieku.

Stare Drawsko - wieś w przesmyku pomiędzy jeziorami Drawsko i Żerdno. Miłośnicy pięknych plenerów muszą wybrać się do Żerdna na wieżę widokową zbudowaną w pobliżu Spyczynej Góry. Po drodze koniecznie należy poznać historie Drahimia (obecnie Stare Drawsko) gdzie na przesmyku między jez. Drawsko i Żerdno są ruiny zamku wzniesionego przez Joannitów około 1360 r.

Stacks Image 393

Atrakcje turystyczne

Zamek Drahim
Przez kilkaset lat zamek był siedzibą polskich starostów drahimskich, a Czaplinek i Drahim były dwoma najdalej na północ wysuniętymi obszarami historycznej Wielkopolski, wciśniętymi między Nową Marchię, Księstwo Zachodniopomorskie i Zakon Krzyżacki. Dziś po zamku pozostały jedynie ruiny, o wyszczerbionych murach wysokich na 9 metrów, przynoszące na myśl chwile świetności, gdy rozbrzmiewały tu głosy żołnierzy, rżenie koni i huk wojennych armat. Możemy tam ujrzeć zarys lochu, w którym za czasów joannickich zlokalizowana była mennica, w której fałszowano pieniądze polskie, pomorskie brandenburskie i krzyżackie. Obecnie zamek jest własnością prywatną. Na zamku odbywają się turnieje rycerskie, biesiady, koncerty, tworzona jest ekspozycja średniowiecznych militariów.

Stacks Image 457


Miód Drahimski złotem tego regionu
Pszczelarstwo było przez stulecia jednym z tradycyjnych zajęć miejscowej ludności. W starostwie drahimskim i okolicy, jak podają źródła - "bartników było jedenastu, każdy z nich na rzecz Drahimia dawał pół kłody miodu na rok. Ponad dziewięćset pszczelich rodzin zbierało nektar z Puszczy Drawskiej." Dzięki tradycji oraz niezwykłej czystości środowiska i wyjątkowej trosce o rodziny pszczele, miód ten jest najwyższej jakości.

Głaz "Tempelburg"
Tempelburg - dawna nazwa Czaplinka, wyryta wraz z datą 1858 r. na największym pomniku przyrody nieożywionej. Głaz narzutowy z szarego granitu o obwodzie 19 m i wysokości 3,5 m ponad ziemię, znajduje się w pobliżu Cichorzecza.

Stacks Image 401


Wyspa Bielawa
Położona jest w północnej części jeziora Drawsko, ok. 500 metrów w linii prostej od Starego Drawska. Wyspa zajmuje powierzchnię 79,5 ha i jest piątą co do wielkości wyspą śródlądową w Polsce. Dawniej wykorzystywana rolniczo (m.in. prowadzono na niej uprawę wikliny). Na wyspie tworzony jest Park Przyrodniczy a poznanie jej umożliwia istniejąca ścieżka przyrodnicza. Podczas 1,5 godzinnego spaceru można poznać typową dla wysp jeziornych przyrodę. Wyspa ta to również atrakcyjne miejsce dla żeglarzy.

Stacks Image 465

Informacje dla żeglarzy

Przystanie żeglarskie są rozlokowane głównie na zachodnim brzegu, w kierunku na Stare Drawsko. Na całym jeziorze obowiązuje zakaz używania silników spalinowych. Mimo z roku na rok rosnącej popularności tego akwenu, relatywnie jest tam dalej znacznie spokojniej i czyściej niż na WJM. Kto chce jeszcze zaznać tej ciszy i spokoju, musi się pośpieszyć. Na jeziorze jest trochę przeszkód nawigacyjnych, ale w sezonie są wszystkie oznakowane. Wszystkie zatoki są do końca żeglowne, ale jak to z wąskimi zatokami, należy liczyć się z dziwnymi niespodziankami ze strony wiatru.
Płynąc więc na północ, mijamy po wschodniej stronie Zatokę pięciu pomostów a następnie Zatokę Ptasią. Jest tam kilka wysp z największymi: Czapla i Żurawia. Następnie mija się Półwysep Drawski a na nim ślady starodawnego grodziska. Za nim Zatoka Drahimska i wieś Stare Drawsko, w którym jest kilka pomostów gdzie prywatni armatorzy trzymają swoje jachty. Warto załatwić sobie tu postój aby zwiedzić Stare Drawsko i popatrzeć na leżące po drugiej stronie 120 m grobli, jezioro Żerdno.
Po wyjściu z Zatoki Drahimskiej płynie się pomiędzy Wyspą Bielawa a lądem stałym, mijając duży Ośrodek Wypoczynkowy Aquarius. Po kilkuset metrach, pomiędzy cyplem a Wyspą Bobrową jest wejście do zatoki Cichej. Zaraz przy wejściu i dalej, w głębi, na północnym brzegu, znajdują się dogodne do cumowania miejsca. Jezioro za wyspą znacznie się poszerza, północne wiatry mają się to gdzie rozpędzić i czasem doświadcza się tu prawdziwie, ostrej żeglugi. W dali jezioro rozcina na dwie połówki daleko w głąb wychodzący półwysep, u którego podstawy leży wieś Uraz. W prawo bardzo długa i atrakcyjna Zatoka Kluczewska a w lewo Zatoka Uraz.
Przy wejściu na zatokę należy trzymać się bliżej półwyspu, bo po prawej stronie są wypłycenia. Po lewej burcie, mija się przystań i pomosty harcerzy oraz żeglarzy. Dalej zatoka jest niezagospodarowana, a brzegi porośnięte lasem. Tuż przed jej końcem, naprzeciw małego cypelka jest plaża i kąpielisko. Wracając można zwiedzić Zatokę Uraz a nawet tam przenocować. Na półwyspie brzegi są niskie i zarośnięte krzakami.
Tak rozpoczyna się powrót na południe. Nie da się ukryć, że jest to trasa bez porównania atrakcyjniejsza. Jest więcej rozległych zatok jak np. Zatoka Rzepowska. Trzymając się środka szlaku, przy południowym krańcu Wyspy Bielawa należy skręcić na południowy zachód i po kilometrze jest się już w tej zatoce. W północnym basenie, w pobliżu wsi Mącidół można zobaczyć cumujące jachty. Jest tu kilka wysp gdzie można poszukać dogodnego miejsca do lądowania. Warto jednak wejść do wąskiej rynny odchodzącej z zatoki w pobliżu osady Szymałów. Przewodniki ostrzegają przed mostkiem, który jednak zniknął. Tam, na zachodnim brzegu znajduje się dobre miejsce na dłuższy, niczym nie zakłócony postój.
Ruszając dalej, opływa się Półwysep Gardno za którym otwiera się mała Zatoka Harcerska, potem następny Półwysep Szerżawa i Półwysep Wyżawa z bezimienną zatoką pomiędzy nimi. Za ostatnim półwyspem jest wejście do Zatoki Henrykowskiej a trochę bardziej w prawo szlak wiedzie wąską rynną Zatoki Rękawickiej do Piaseczno-Kolonia i znajdującego się tam Ośrodka Wypoczynkowego Wajk, gdzie przyjmują żeglarzy. Można skorzystać z prysznica, wyrzucić śmieci a nawet wykupić obiady w stołówce.
Ostatnia duża zatoka nosi nazwę Henrykowska. Wąska, z wyspami pośrodku rynna ciągnie się w osi NE-SW. Żeglowna do końca, więc można znaleźć miejsce cumowania w pobliżu wsi Siemczyno. Dobre miejsce na postój jest też na początku Półwyspu Rękawica, zaraz za cypelkiem wychodzącym prostopadle w wodę. Jednak znów należy uważać na kręcący wiatr - to drugie po Zatoce Kluczewskiej, takie miejsce.
Wracając, blisko Czaplinka, znajduje się otwarta na północne wiatry Zatoka Chmielewska. Jednak wejście przy takim wietrze na zatokę nie jest polecane.

Stacks Image 409
© 2014 MC